Stomatologia dziecięca jest to jeden z ważniejszych i trudniejszych działów stomatologii.

Współpraca lekarza dentysty odbywa się nie z dorosłym, świadomym Pacjentem, a z małym, często przestraszonym Człowiekiem. Niestety pokutuje dużo błędnych teorii, dotyczących leczenia dzieci, np.

  • „zęby mleczne nie bolą podczas wiercenia” - niestety bolą, tak samo jak zęby stałe mają one swoje unerwienie,

  • „zębów mlecznych się nie leczy...” - wprost przeciwnie, konieczne jest ich leczenie, ponieważ mają one służyć małemu Pacjentowi przez cały dziecięcy czas, nie powodując bólu, stanów zapalnych i nie wywołując u Maluchów urazów emocjonalnych w przyszłości,

  • zęby mleczne nie mają korzeni” - zęby mleczne, w momencie, gdy się wyrzynają i przez kilka następnych lat, mają duże , rozbieżnie ułożone korzenie, pomiędzy którymi znajdują się zawiązki zębów stałych; każdy stan zapalny mleczaka może mieć wpływ na zawiązek zęba stałego, każda ekstrakcja mleczaka przedwcześnie zniszczonego próchnicą, może być poważnym zabiegiem, niekoniecznie miłym dla dziecka.

Dlatego też, na pierwszą wizytę do dentysty, „świadomą” dla dziecka, należy przyprowadzić malucha około 2-3 roku życia. Czasami potrzebnych jest kilka wizyt adaptacyjnych, zapoznawczych, zanim będzie można przejść do zabiegów leczniczych. Nie należy czekać z pierwszą wizytą do bólu któregoś z mleczaków, bo wtedy nagle podjęte leczenie u nieprzygotowanego małego Pacjenta może nie być dobrze przez niego odebrane.

Bardzo często też dorośli „przekazują „dziecku swoje własne lęki, złe doświadczenia, niemiłymi wspomnieniami strasząc dziecko i negatywnie je nastawiając do leczenia i do gabinetu stomatologicznego.

Podczas rozmowy z dzieckiem w domu nie należy używać słów obcych dziecku lub źle się kojarzących (np. wiercenie, borowanie...). Lepiej stosować słownictwo odpowiednie dla malucha i przez niego zrozumiałe (czyszczenie, kąpanie zębów).

Musimy pamiętać, że sposób w jaki Mały Człowiek zapozna się z lekarzem dentystą i z gabinetem stomatologicznym na zawsze pozostawi ślad w psychice i wspomnieniach dziecka.

Informujemy że na dzień dzisiejszy nie zapisujemy na wizyty nowych, małych (do ok. 12-go roku życia) pacjentów.

 
 
 
 

Usługi w zakresie stomatologii zachowawczej i estetycznej, endodoncji mikroskopowej, protetyki stomatologicznej, pedodoncji i chirurgii stomatologicznej.
Copyright © 2013 Gabinet Stomatologiczny - Anna Olechnowicz-Proska. Wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Broniewskiego 27b, 59-900 Zgorzelec, tel. 75 646 33 71, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.