Każdy żywy ząb ludzki jest unerwiany i odżywiany przez tkankę zwaną miazgą zęba. Miazga zęba występuje w tzw. komorze i kanałach – systemie kanałowym, przebiegającym we wnętrzu zęba. Czasami pod wpływem urazu, bakterii, zmiany temperatur może dojść do zapalenia tkanek miazgi. Objawia się to bólem- czasami ostrym i dokuczliwym, czasami słabym, ale przewlekłym. Konieczne jest wtedy przeprowadzenie tzw. leczenia kanałowego.

Lekarz dentysta, pod osłoną koferdamu (gumy izolującej ząb) , w znieczuleniu miejscowym, otwiera komorę zęba i specjalnymi narzędziami usuwa zapalona miazgę. Następnie opracowuje system kanałów mechanicznie,narzędziami rotacyjnymi oraz chemicznie- odpowiednimi płynami do płukania kanałów. Po opracowaniu kanałów, zostają one wypełnione maksymalnie szczelnie płynną gutaperką-materiałem od dziesiątków lat używanym do zamykania światła kanałów zębowych i blokowania ich przed dojściem bakterii.

Całe leczenie kanałowe odbywa się w powiększeniu - w lupach bądź pod mikroskopem.

Ząb przeleczony kanałowo jest zębem odwodnionym, w związku z tym, bardziej kruchym. Jest także osłabiony poprzez wcześniejsze uszkodzenia próchnicowe oraz preparację tkanek, niezbędną do leczenia kanałowego. Zaleca się, aby ząb po leczeniu kanałowym był poddany zabiegowi okoronowania koroną protetyczną, celem zabezpieczenia tkanek twardych zęba przed pęknięciem.

 
 
 
 

Usługi w zakresie stomatologii zachowawczej i estetycznej osób dorosłych i pacjentów nastoletnich, endodoncji mikroskopowej, protetyki stomatologicznej oraz małej chirurgii stomatologicznej.
Copyright © 2013 Gabinet Stomatologiczny - Anna Olechnowicz-Proska. Wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Broniewskiego 27b, 59-900 Zgorzelec, tel. 75 646 33 71, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.